ΒΙΝΤΕΟ: Νίκη με άγχος πριν τον Ολυμπιακό για την Πόρτο

ΒΙΝΤΕΟ: Νίκη με άγχος πριν τον Ολυμπιακό για την Πόρτο 25/10/2020
ΒΙΝΤΕΟ: Νίκη με άγχος πριν από τον Ολυμπιακό για την Πόρτο

Λίγα 24ωρα πριν αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό για το Champions League η Πόρτο έδειξε σε καλή κατάσταση επικρατώντας της Ζιλ Βιθέντε με 1-0 για την 5η αγωνιστική της Liga NOS στο «Ντραγκάο». Έτσι έμεινε σε κοντινή απόσταση από την πρωτοπόρο Μπενφίκα, ενώ πλέον αφοσιώνεται στην αναμέτρηση με την ελληνική ομάδα.

Η Πόρτο είχε σε σπουδαία βραδιά τον Κορόνα, τον Βιέιρα και τον Ναγκαζίμα, αλλά και πολύ επικίνδυνο επιθετικά τον Εβανίλσον που πέτυχε και το γκολ της νίκης στο 41ο λεπτό, όμως ενώ θα μπορούσε με χαμένο πέναλτι (του Ουρίμπε στο 59’) και δύο δοκάρια (του Εβανίλσον) να είχε καθαρίσει το παιχνίδι, έκανε το ματς θρίλερ στο τέλος λόγω της αποβολής του Ζαϊντού (74') που τραυματίστηκε και είναι αμφίβολο αν θα παίξει με τον Ολυμπιακό. Αν και ουσιαστικά δεν απειλήθηκε η Πόρτο, υπήρξε ανακούφιση με το τελικό σφύριγμα από τον διαιτητή.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΠΑΤΩΝΤΑΣ ΕΔΩ: filathlos.gr

• Εμφανίσεις: 60

Μπόλονι : «Δε μπορώ να κάνω θαύματα»

Ο Λάζλο Μπόλονι δεν κατάφερε να συνδυάσει το ντεμπούτο του με νίκη στον πάγκο του Παναθηναϊκού και δήλωσε πως οι «πράσινοι» ήταν συγκεντρωμένοι, τονίζοντας ότι δεν μπορεί να κάνει θαύματα στην ομάδα
  • Εμφανίσεις: 75

Λίβερπουλ – Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 2-1

Η Λίβερπουλ επικράτησε 2-1 της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ στο «Άνφιλντ» για την 6η αγωνιστική της Premier League, επέστρεψε στις νίκες και «έπιασε» στην κορυφή της βαθμολογίας την Έβερτον (με ματς περισσότερο)
  • Εμφανίσεις: 70

«Καθάρισε» σε 20 λεπτά και ανέβηκε στην κορυφή η Παρί

«Καθάρισε» σε 20 λεπτά και ανέβηκε στην κορυφή η Παρί 24/10/2020
«Καθάρισε» σε 20 λεπτά η Παρί

Με δύο γκολ του Μόισε Κεν στο πρώτο 25λεπτο και δύο του Εμπαπέ στα τελευταία λεπτά, η Παρί Σεν Ζερμέν πέρασε μια ήσυχη βραδιά και επικράτησε με 4-0 επί της Ντιζόν για την 8η αγωνιστική της Ligue 1. Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα οι Παριζιάνοι με 18 βαθμούς και έναν περισσότερο από τη δεύτερη Λιλ που έχει έναν αγώνα λιγότερο.

Μόλις 3 λεπτά χρειάστηκαν στην Παρί Σεν Ζερμέν για να ανοίξει το σκορ κόντρα στην Ντιζόν. Ο Μισέλ Μπακέρ έβγαλε την σέντρα στο πρώτο δοκάρι και ο Μόισε Κεν εκτέλεσε με μια επαφή γράφοντας το 1-0.

Οι γηπεδούχοι έβγαζαν την ανωτερότητα τους μέσα στον αγωνιστικό χώρο και λίγο έλειψε στο 13′ να διπλασιάσουν τα τέρματα τους, ωστόσο το σουτ του Νεϊμάρ πέρασε για λίγο πάνω από την εστία. Ό,τι δεν κατάφερε ο Βραζιλιάνος, έκανε 10 λεπτά αργότερα ο Κεν. Ο Ιταλός επιθετικός εκμεταλλεύτηκε την πάσα πάρε-βάλε του 28χρονου αστέρα και με ένα εξαιρετικό πλασέ έκανε το 2-0 για την ομάδα του.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Παρί κατέβασε τον ρυθμό και έβγαλε το πόδι από το γκάζι, καθώς η εικόνα της Ντιζόν δεν θα μπορούσε να ανησυχήσει σε καμία περίπτωση την ομάδα του Τόμας Τούχελ. Ο Κίλιαν Εμπαπέ μπήκε στη θέση του τραυματία Μόισε Κεν στο 73ο λεπτό και κατάφερε να βάλει την «πινελιά» του μόλις εννιά λεπτά αργότερα. Ο Γάλλος σούπερ σταρ άφησε πίσω του, τους αμυντικούς των φιλοξενούμενων και με ένα αριστουργηματικό τελείωμα έκανε το 3-0, κλειδώνοντας οριστικά το «τρίποντο» για την ομάδα του.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο 22χρονος διπλασίασε τα τέρματα του, καθώς εκμεταλλεύτηκε μια τρομερή ομαδική προσπάθεια που ξεκίνησε ο Νεϊμάρ και ολοκλήρωσε ο Εμπαπέ, γράφοντας το τελικό 4-0 της αναμέτρησης και την οριστική επιστροφή της Παρί στην κορυφή της Ligue 1.

• Εμφανίσεις: 58

ΒΙΝΤΕΟ: «Επαγγελματική» νίκη και 2η θέση για την Ατλέτικο!

ΒΙΝΤΕΟ: «Επαγγελματική» νίκη και 2η θέση για την Ατλέτικο! 25/10/2020
«Επαγγελματική» νίκη και 2η θέση για την Ατλέτικο!

Η Ατλέτικο Μαδρίτης με τον... γνωστό της τρόπο, έφτασε στην νίκη επί της Μπέτις με 2-0 και ανέβηκε στην 2η θέση της βαθμολογίας, δύο βαθμούς πίσω από την Ρεάλ.

Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε μετά από ένα πρώτο... φλύαρο πρώτο ημίχρονο, κατάφερε να προηγηθεί στο 46ο λεπτό με ένα εκπληκτικό γκολ του Λιορέντε, από εξαιρετικά δύσκολη θέση και να μπει μπροστά στο σκορ. Η Μπέτις αποφάσισε να ρισκάρει για να ισοφαρίσει, πίεσε και έχασε ευκαιρίες. Αλλά στο 74ο λεπτό βρέθηκε με δέκα ποδοσφαιριστές μετά από αποβολή του Μοντόγια. Πάντως συνέχισε να... ανεβαίνει στην περιοχή της Ατλέτικο.

Η ομάδα της Μαδρίτης περίμενε να... χτυπήσει στην αντεπίθεση και το κατάφερε με τον Λουίς Σουάρες στο 90ο λεπτό, μιας και με κοντινό σουτ δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 2-0.

Η Ατλέτικο με 11 βαθμούς είναι στην 2η θέση, ισόβαθμη με Σοσιεδάδ και Βιγιαρεάλ, ενώ η Μπέτις είναι 10η με 9 βαθμούς.

Αναλυτικά η 7η αγωνιστική:

Παρασκευή 23/10
Έλτσε-Βαλένθια 2-1
(19' Πομάρες, 37' Φιντέλ- 74' Λάτο)

Σάββατο 24/10
Μπαρτσελόνα-Ρεάλ Μαδρίτης 1-3
(8' Φάτι - 5' Βαλβέρδε, 63' πεν. Ράμος, 90' Μόντριτς)

ΒΙΝΤΕΟ: Με… ζόρι η ανατροπή της Λίβερπουλ! Έπιασε κορυφή στην Premier League

ΒΙΝΤΕΟ: Με… ζόρι η ανατροπή της Λίβερπουλ! Έπιασε κορυφή στην Premier League 25/10/2020
ΒΙΝΤΕΟ: Ζόρικη... επιστροφή στις νίκες για τη Λίβερπουλ

Μπορεί να φλέρταρε με μία ακόμα γκέλα, αλλά η Λίβερπουλ έκαμψε την αντίσταση της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ επικρατώντας 2-1 στο «Άνφιλντ» και επανήλθε στις νίκες μετά από 2 αγωνιστικές στην Premier League, πιάνοντας την Έβερτον στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα (η ομάδα του Αντσελότι έχει ένα ματς λιγότερο).

Στο πρώτο ημίωρο η ομάδα του Κλοπ δεν υπήρχε στο γήπεδο. Νωθρή, χωρίς ένταση και ενέργεια είδε τους φιλοξενούμενους να παίζουν με θάρρος και να παίρνουν προβάδισμα στο σκορ με άκρως αμφισβητούμενο πέναλτι του Φαμπίνιο, το οποίο δόθηκε μετά από υπόδειξη του VAR.

Ο Μπέργκε έκανε το 0-1 και λίγο αργότερα (24’) χρειάστηκε μία σημαντική επέμβαση του Άλισον, ο οποίος αρνήθηκε το 0-2 στον Όσμπορν. Χωρίς να πιέζει ιδιαίτερα, η Λίβερπουλ βρήκε το γκολ της ισοφάρισης λίγο πριν φύγει το ημίχρονο, όταν ο Μανέ με κεφαλιά από την μικρή περιοχή είδε τον Ράμσντεϊλ να αποκρούει και τον Φιρμίνο να σκοράρει σε κενή εστία (42’, 1-1).

Οι κόκκινοι ξεκίνησαν πιο ορεξάτοι το δεύτερο μέρος, όμως το VAR βρήκε το οφσάιντ του Σαλάχ, ο οποίος με φοβερό κατέβασμα και τέλειο τελείωμα πίστεψε ότι είχε κάνει το 2-1 (63’). Δύο λεπτά αργότερα όμως αυτό ήρθε. Από σέντρα του Μανέ, ο βραχύσωμος Ντιόγκο Ζότα με κεφαλιά βρήκε δίχτυα (65’) και απλοποίησε τα πράγματα για τους πρωταθλητές Αγγλίας που είχαν δοκάρι με τον Σαλάχ (82’), αλλά χρειάστηκε στο τέλος να παίξουν πολύ προσεκτικά για να κρατήσουν ως το τέλος το 2-1, απέναντι σε μία πολύ καλή Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, η οποία πούλησε πολύ ακριβά το τομάρι της.

Αναλυτικά η 6η αγωνιστική:

Άστον Βίλα-Λιντς 0-3
(55', 67', 75' Μπάμφορντ)

Γουέστ Χαμ-Μάντσεστερ Σίτι 1-1
(18' Αντόνιο - 51' Φόντεν)

Φούλαμ-Κρίσταλ Πάλας 1-2
(90’+5’ Κέιρνι – 8’ Ρίντεβαλντ, 64’ Ζαχά)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Τσέλσι 0-0

Λίβερπουλ-Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 2-1
(41' Φιρμίνο, 64' Ζότα - 13' πεν. Μπέργκε)

Μπαρτόλο: «Είχα ονειρευτεί να σκοράρω» 25/10/2020

Για το γκολ του στα τελευταία λεπτά του εκτός έδρας αγώνα με τον Παναθηναϊκό αναφέρθηκε ο άσος του Βόλου, Χουλιάν Μπαρτόλο.

Αναλυτικά όσα δήλωσε:

Για τον αγώνα κόντρα στον Παναθηναϊκό: «Δουλέψαμε σκληρά, είχα ονειρευτεί πως θα είχα 20 λεπτά που θα μου έδινε ο προπονητής για να σκοράρω».

Για τη φάση του γκολ του: «Ήξερα ότι είχα μία επαφή για να κάνω την εκτέλεση. Ήταν μία υπέροχη σέντρα και ήμουν ευτυχισμένος που μπήκε το γκολ. Είναι κάτι που έχουμε δουλέψει στη προπόνηση. Αξίζαμε τον σημερινό πόντο».

• Εμφανίσεις: 61

Περισσότερα Άρθρα...

1. Η ανακοίνωση του Απόλλωνα για τα νέα κρούσματα κορονοϊού!
  2. Τα highlights του Παναθηναϊκός – Βόλος
  3. Ντόρτμουντ – Σάλκε: 3-0
  4. Παναθηναϊκός : Το χειρότερο ξεκίνημα στην ιστορία του
  5. ΒΙΝΤΕΟ: Τα highlights της νέας γκέλας του Παναθηναϊκού!
  6. Αναβάλλεται το Απόλλων-Λαμία λόγω κορονοϊού!
  7. ΒΙΝΤΕΟ: Με... φόρα από το Champions League η Λάτσιο!
  8. Volley League Ανδρών: Μπήκαν με το δεξί Παναθηναϊκός και ΠΑΟΚ
  9. Χατζηγιοβάνης: «Συγγνώμη από τον κόσμο, πρέπει να βελτιωθώ» - Τι είπε για τις αλλαγές προπονητών
  10. Καρλίτος: «Απόψε θα περάσουμε μια άσχημη νύχτα» - Η ατάκα για το αν η ομάδα έχει... cojones
  11. Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Τσέλσι 0-0
  12. Αρνητικό ρεκόρ για τον Παναθηναϊκό - Πρώτη φορά χωρίς νίκη μετά από 5 ματς στο πρωτάθλημα!
  13. Λόπεθ: «Το πιστεύαμε, ρισκάραμε και πήραμε μια δίκαιη ισοπαλία»
  14. Γ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ: Να τον χαίρεται ο Αλαφούζος έτσι όπως κατάντησε τον Παναθηναϊκό