Φιλική νίκη με τα... δεύτερα για τον Άρη, 3-1 τον Απόλλωνα Λάρισας

Άρης

Ο Άρης επικράτησε με 3-1 του Απόλλωνα Λάρισας σε φιλικό παιχνίδι που έγινε στο γήπεδο του Ευόσμου χάρη σε δύο γκολ του Τόνσο και ένα του Μαντσίνι. Καταρχήν, ο αγωνιστικός χώρος ήταν τουλάχιστον ακατάλληλος για ποδόσφαιρο, τα… βαθουλώματα στο χορτάρι έδιναν «ύψος» στην μπάλα με συνέπεια να δυσκολεύονται οι ποδοσφαιριστές να την ελέγξουν. Στο παιχνίδι, παρ’ ότι η ενδεκάδα που χρησιμοποίησε ο Απόστολος Τερζής δεν είχε καμία σχέση μ’ αυτή των επίσημων αγώνων, τα στοιχεία που παρουσίασε ο Άρης ήταν τα ίδια. Μια ομάδα με έντονη επιθετική δράση και ταυτοχρόνως με αδυναμίες σε ανασταλτικό επίπεδο.

Για την ακρίβεια, επέλεξε τους Μενέντεθ-Κωνσταντινίδη στα άκρα όπου φάνηκε και η έλλειψη ρυθμού και τους Σόουζα-Δεληζήση στο κέντρο της άμυνας. Μπα, Ντουάρτε και Τόνσο ήταν στον άξονα της μεσαίας γραμμής, Μαντσίνι και Μαρτίνες ήταν στα άκρα και ο Διαμαντόπουλος στην κορυφή της επίθεσης. Ο Μάρτιν Τόνσο ήταν ο πρωταγωνιστής στο πρώτο ημίχρονο με τα δύο τέρματα που σημείωσε, το πρώτο στο 10ο λεπτό μετά από εξαιρετική κάθετη πάσα του Μαντσίνι και το δεύτερο στο 32΄ μετά από τραγικό λάθος του Γκέκα. Ο Απόλλων Λάρισας σκόραρε στο 11ο λεπτό εκμεταλλευόμενος λάθος της άμυνας του Άρη, με κεφαλιά του Ναζίμ. Είναι αλήθεια επίσης ότι το εις βάρος του σκορ (2-1) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, μάλλον τον αδίκησε, αφού είχε τις ευκαιρίες για να σκοράρει με τους Νύκταρη (μετά από λάθος του Μπα), ενώ στο 27’ ο ίδιος παίκτης σημάδεψε το δοκάρι μετά από εκτέλεση φάουλ.

Σε αντίθεση με το πρώτο ημίχρονο, το δεύτερο δεν είχε ρυθμό. Ο Άρης ήταν πιο απειλητικός από τον Απόλλωνα Λάρισας, θα μπορούσε να είχε πετύχει τρίτο τέρμα με τον Κωνσταντινίδη στο 46ο λεπτό, ενώ στο 87’ ο Μαντσίνι είδε την μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Γκέκα έπειτα από εκτέλεση φάουλ. Ο Αργεντινός πέτυχε τελικά το γκολ που έψαχνε στις καθυστερήσεις του αγώνα καθώς κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο ίδιος διαμορφώνοντας το τελικό 3-1 για τον Άρη.

Άρης: Τσιλιγγίρης, Κωνσταντινίδης, Μενέντεθ, Σόουζα, Δεληζήσης, Αμπού Μπα, Ντουάρτε, Μαντσίνι, Τόνσο, Μαρτίνες (60΄ Τσαγκαλίδης), Διαμαντόπουλος (62’ Μπακουτσής)

Απόλλων: Γκέκας, Τασιούλης, Χατζής, Σκούπρα, Σάντος, Μπαστακός (79’ Σιφναίος), Νύκταρης (56’ Νούσιος), Ναζίμ, Καρατάσιος, Κουρτεσιώτης, Κωστούλας (56’ Μπιμάι).

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΠΑΤΩΝΤΑΣ ΕΔΩ: filathlos.gr