ΒΙΝΤΕΟ: Επική πρόκριση ΑΠΟΕΛ στο Αζερμπαϊτζάν

ΑΠΟΕΛ

Ο ΑΠΟΕΛ πέτυχε το... θαύμα ανατρέποντας το εις βάρος του 1-2 στην Κύπρο από την Καραμπάκ και με το 0-2 στο Αζερμπαϊτζάν πανηγύρισε την πρόκριση στα πλέι οφ του Champions League, όπου περιμένει τον νικητή του ζευγαριού ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Άγιαξ.

Οι Κύπριοι ταξίδεψαν στο Αζερμπαϊτζάν προκειμένου να φέρουν εις πέρας μια πολύ δύσκολη αποστολή μετά το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα και πέτυχαν τον απόλυτο αιφνιδιασμό πανηγυρίζοντας μια επική πρόκριση.

O Tόμας Ντε Βινσέντι με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 34ο λεπτό έδωσε το έναυσμα για την ανατροπή του ΑΠΟΕΛ, με τον Ούρος Μάτιτς στο 68ο λεπτό να σημειώνει το τελικό 2-0, στέλνοντας τον ΑΠΟΕΛ στα πλέι οφ.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι Αζέροι πίεσαν για την ισοφάριση, ωστόσο, δεν βρήκαν το ένα γκολ που χρειάζονταν για να στείλουν το ματς στην παράταση, με το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή της αναμέτρησης να βρίσκει τους παίκτες της κυπριακής ομάδας να πανηγυρίζουν μια τεράστια πρόκριση!

Αυτή η εξέλιξη είναι ιδιαίτερα ευνοϊκή για την Κύπρο και στη μάχη που δίνει με την Ελλάδα για την 15η θέση της κατάταξης της UEFA, αφού εξασφαλίζει την παρουσία του τουλάχιστον στους ομίλους του Europa League.